25 Nis 2018 Çarşamba

Ülkemiz genelinde geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, temiz bir ortamda eğitim almalarını sağlamak amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığımız arasında 2006 yılında “Beyaz Bayrak İşbirliği protokolü” imzalanarak yürürlüğe konulmuştur.

Söz konusu protokol doğrultusunda Halk Sağlığı müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü olarak eğitim kurumlarımızda yaptığımız değerlendirme neticesinde temizlik konusunda belirlenmiş bir takım kriterleri tamamlayan okullara sağlık ve temizliği simgeleyen beyaz bayrak ve sertifikası verilmektedir.

Bu kapsamda yıllar içerisinde ilimizde çalışmalar yürütülmüş ve 2017 yılı içerisinde yoğun bir çalışma programı neticesinde okullarımızın fiziki ve işlevsel olarak beyaz bayrak kriterlerini tamamlamaları sağlanarak çok sayıda okulumuz beyaz bayrakla buluşturulmuştur.

İlimiz genelinde Mayıs 2017 tarihi itibarı ile aktif faaliyet gösteren toplam 1190 okulumuzdan 970 tanesi beyaz bayrak ve sertifikasını almış durumdadır. Bir başka ifadeyle ilimizde bulunan beyaz bayraklı okul oranı % 81,5 dir.

İlimiz genelindeki tüm okulların Beyaz Bayraklı olması ve tüm çocuklarımızın sağlıklı ve hijyenik şartlarda eğitim alması en doğal haklarıdır. İlgili kamu kurumları olarak bizlerin bu şartları uygun hale getirmek için gerekli çabayı sarf etmemiz en önemli görevlerimiz arasındadır. Bu nedenle yapılan değerlendirmeler neticesinde fiziksel açıdan ciddi eksiklikleri bulunan ve bu eksiklilerden dolayı beyaz bayrak alamayan okullarımızın isimlerini Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemize bildirilerek gerekli onarımlarının yapılması ve eksikliklerinin giderilmesi talep edilmiştir. Bu okullarımızda da en kısa sürede uygun şartların oluşturulması sağlanarak ilimizdeki okulların tamamının Beyaz Bayrak sertifikalı olmasını hedeflemekteyiz.

Milli eğitim müdürlüğümüzle sıkı bir dayanışma neticesinde gerçekleştirdiğimiz bu başarının en önemli sırrı ekip ruhuyla hareket edip sabır ve kararlılıkla adımlarımızı atmak olmuştur. Bu sinerji ve işbirliğimizi sadece Beyaz Bayrakta değil öğrencilerimizin sağlığını ilgilendiren her türlü faaliyette yapacağımız muhakkaktır. Bu kapsamda okullarımızda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşamı teşvik için uygulanan BESLENME DOSTU OKUL projesinin tüm okullarımızda yaygınlaştırılması için çalışmalarımızı başlatmış durumdayız. Mayıs 2017 tarihi itibarı ile ilimizde bulunan toplam 1190 okulumuzdan yalnızca 18 tanesi BESLENME DOSTU OKUL olabilmiştir. Bu günden itibaren çalışmaya başlayarak 6 ay içerisinde okullarımızın en az % 80’inin Beslenme Dostu Okul olmasını sağlamak için gerekenler yapılacaktır. Beyaz bayrak için uyguladığımız yöntem ve programın aynısı ile kısa süre içerisinde bu projede de başarılı olacağımıza inancımız tamdır.

8 Mayıs 2017 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğü Çok Amaçlı Eğitim Salonunda gerçekleştirilen Beyaz Bayrak Sertifika Törenine Erzurum Valisi Seyfettin AZİZOĞLU, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet SEKMEN, Ak Parti İl Başkanı Mehmet Emin ÖZ, Vali Yardımcısı Ayhan TERZİ, Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kemal BAŞARALI, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mahmut UÇAR, Milli Eğitim Müdürü Ercan YILDIZ, diğer kamu kurum ve kuruluşların yöneticileri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Beyaz Bayrak almaya hak kazanan okullarımızın yöneticileri ve öğrencileri katılmıştır.

 1

 

2

 

 

3

 

4

 

6