26 May 2018 Cumartesi

Milli Eğitim Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında imzalanan protokol gereği 2016-2017 yılı eğitim-öğretim döneminde yapılan denetimlerde; temizlik, hijyen ve sağlık bilgisi kriterlerini sağlayan  toplam 97 okul beyaz bayrak sertifikası, 44 okul ise beslenme dostu okul sertifikası almaya hak kazanmıştır.

10.03.2017 tarihinde Fidan YAZICIOĞLU Kültür Merkezinde gerçekleştirilen sertifika törenine Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet YILMAZ,  Sivas Valisi Sayın Davut GÜL, Sivas Belediye Başkanı Sayın Sami AYDIN, Sivas İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Mustafa ALTINSOY, Sivas İl Halk Sağlığı Müdürü Sayın Uzm. Dr. Levent SAĞLAM, Sivas İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Şube Müdürleri, Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Denetleme Komisyonu Üyeleri, Beyaz Bayrak Sertifikası almaya hak kazanan Okulların Okul Müdürleri, İdarecileri ve Okul Aile Birliği Temsilcilerinin katılımlarıyla Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Sertifikası almaya hak kazanan okullara, düzenlenen törenle belgeleri takdim edilmiştir.

Programın açılışında konuşan Valimiz Sayın Davut Gül; daha önce 75 okulun şimdi ise 97 okulun Beyaz Bayrak almaya hak kazandığını hatırlatarak, "Sizlerin desteği ile ilimizde başarıyla uyguladığımız Beyaz Bayrak Projesi kapsamında 168 okulumuz denetlenmiş, bu okullarımızdan 97 tanesi Beyaz Bayrak almaya hak kazanmıştır. Bununla birlikte Sivas’ta toplam 172 okulumuzda Beyaz Bayrak dalgalanmaktadır” dedi.

2016-2017 eğitim öğretim yılında 44 okulumuza ise "Beslenme Dostu Okul Sertifikası” verildiğini vurgulayan Gül,  2014-2016 yılları arası İlimiz genelinde; bu sertifikayı alan okul sayısı 13 iken, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında 44 okula daha “Beslenme Dostu Okul” sertifikası verildiğini anımsatarak toplamda bu rakamın 57’ ye ulaştığını söyledi.         

Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz; amaçlarının öğrencilere daha iyi ve kaliteli eğitim vermek olduğunu vurguladı. Bakanımız Yılmaz, bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yaklaşık 10 yıldır devam eden bir protokol olduğunu hatırlatarak, "Eğitimde daha çok yapmamız gereken işler var. Gayemiz evlatlarımızı 21. yüzyıla daha iyi hazırlamak. Bizden sonraki nesiller, bu ülkenin yönetiminde söz sahibi olacaklar ve bunlar yurt dışındaki insanlarla rekabet edecekler. Bizim dönemden daha kaliteli bir eğitim almaları lazım, hem bilgi teknolojileri hem sağlık hem de beslenme konusunda. Çünkü sağlam kafa sağlam vücutta bulunur" diye konuştu.

Bakanımız Yılmaz, obezitenin çağın önemli sağlık sorunlarından biri olduğuna da değinerek, "Hareketli bir yaşamı alışkanlık haline getirmemiz lazım. Hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası olmalı. Çocuklar okula gidecek, okuldan gelecek ve okuldan geldikten sonra mutlaka bir fiziksel aktivitede bulunacak. Bunu hayatının olmazsa olmazı haline getirecek. Bunu hayat biçimi haline getirdikten sonra bu yapılanlar çocuğa yük olarak gözükmez. Çocuğa ilave bir ödevmiş gibi gelmez. Dolayısıyla hareketli yaşamı kendisine benimsetmemiz lazım" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin eğitimden önemli bir konusu olmadığını ve merkezi hükümetin bütçesinde en fazla payı eğitime ayırdıklarını dile getiren Yılmaz, "Evlatlarımız daha kaliteli eğitim alsınlar diye yeni okullar, yeni derslikler yapıyoruz. Daha kaliteli eğitim alsınlar diye evlatlarımızı bilgi teknolojileriyle buluşturuyor ve adeta bilgi otoyollarına açılmalarını sağlıyoruz. Daha kaliteli eğitim alsınlar diye öğrencilerimize ve öğretmenlerimize tablet bilgisayar, ücretsiz kitap, süt dağıtıyoruz. Hem içerik hem de nitelik olarak istiyoruz ki bizden daha kaliteli bir eğitim alsınlar. Kantinlerimizde de satacağımız unsurları ve listeleri Sağlık Bakanlığı belirliyor. Dolayısıyla bazılarından, “acaba bu ürünler artırılamaz mı?” diye bir talep gelse de Sağlık Bakanlığı izin verirse yapıyoruz, izin vermezse yapmıyoruz. Şu anda bile kantinlerde satılan bazı ürünlerden şikâyet var, bunu da Sağlık Bakanlığımıza aktardık. Dolayısıyla Sağlık Bakanlığı bu konuyla ilgili bir çalışma yapıyor. Daha sağlıklı ürünlerin evlatlarımız okuldayken onlara ulaşabilmesini sağlamak için Sağlık Bakanlığı ile bir çalışmamız var. İnşallah, beslenme ve sağlık açısından çok daha iyi bir noktaya gideceğiz" şeklinde konuştu.

Bakanımız Yılmaz ve Valimiz Gül konuşmalarının ardından Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projesi kapsamında okul müdürlerine Beyaz Bayrak ve Sertifika verdiler.

 

beyaz bayrak 1

 

beyaz bayrak 3

 

beyaz bayrak 4

 

beyaz bayrak 5

 

beyaz bayrak 6