26 May 2018 Cumartesi

Rize’de Beyaz Bayrak Sertifika Dağıtım Töreni Yapıldı.

Rize ilinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği 2016 yılında yapılan denetimlerde, temizlik ve hijyen kriterlerini sağlayan 28 okul ile  birlikte il genelinde toplam 82 okul beyaz bayrak almaya hak kazanmıştır. Bu okullardan 14 adedi “Beslenme Dostu Okul Projesi”ne de başvuru yaparak Beslenme Dostu Okul Sertifikasını almaya hak kazanmıştır.

19.012 2016 tarihinde Ali Metin Kazancı Rize Lisesinde gerçekleştirilen sertifika törenine Milli Eğitim Müdürü Sayın Şemsettin DURMUŞ, Halk Sağlığı Müdürü Sayın Dr. Mustafa TEPE, Kurumların şube müdürleri, Beslenme uzmanları, Denetleme Komisyonu Üyeleri ve Beyaz Bayrak Sertifikası almaya hak kazanan okulların okul müdürleri katılım sağlamıştır.

Törende bir konuşma yapan İl Sağlık Müdürü Mustafa TEPE; "Beslenme ve temizlik toplumların uygarlık düzeyinin ifadesi olup, insanların sağlıklı olmaları ve sağılığının devamı için çok önemli iki etkendir. Bu nedenle çağdaş bir toplumda herkesin küçük yaştan itibaren dengeli beslenme ve temizlik alışkanlığı kazanması ve bu konuda eğitilmesi gerekir. Obezite ile mücadeleyi örgün ve yaygın eğitim kurumlarımızdaki öğrencilerimize iyi anlatmamız gerekiyor. Okullarımız için beslenme, temizlik ve hijyen açısından belirli kriterler esas alınarak Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile Beslenme Dostu Okul ve Beyaz Bayrak Projeleri başlatılmıştır. Bu iki proje için hep birlikte başlatacağımız seferberlikle bu belgeyi almaya hak kazanan okul sayımızı yüzde doksanlara çıkarmalıyız" dedi.

rize 1

 

r2

 

r3

 

r5