21 Mar 2018 Çarşamba

Ülkemiz genelinde geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, temiz bir ortamda eğitim almalarını sağlamak amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığımız arasında 2006 yılında “Beyaz Bayrak İşbirliği protokolü” imzalanarak yürürlüğe konulmuştur.

Söz konusu protokol doğrultusunda Halk Sağlığı müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü olarak eğitim kurumlarımızda yaptığımız değerlendirme neticesinde temizlik konusunda belirlenmiş bir takım kriterleri tamamlayan okullara sağlık ve temizliği simgeleyen beyaz bayrak ve sertifikası verilmektedir.

Bu kapsamda yıllar içerisinde ilimizde çalışmalar yürütülmüş ve 2017 yılı içerisinde yoğun bir çalışma programı neticesinde okullarımızın fiziki ve işlevsel olarak beyaz bayrak kriterlerini tamamlamaları sağlanarak çok sayıda okulumuz beyaz bayrakla buluşturulmuştur.

İlimiz genelinde Mayıs 2017 tarihi itibarı ile aktif faaliyet gösteren toplam 1190 okulumuzdan 970 tanesi beyaz bayrak ve sertifikasını almış durumdadır. Bir başka ifadeyle ilimizde bulunan beyaz bayraklı okul oranı % 81,5 dir.

İlimiz genelindeki tüm okulların Beyaz Bayraklı olması ve tüm çocuklarımızın sağlıklı ve hijyenik şartlarda eğitim alması en doğal haklarıdır. İlgili kamu kurumları olarak bizlerin bu şartları uygun hale getirmek için gerekli çabayı sarf etmemiz en önemli görevlerimiz arasındadır. Bu nedenle yapılan değerlendirmeler neticesinde fiziksel açıdan ciddi eksiklikleri bulunan ve bu eksiklilerden dolayı beyaz bayrak alamayan okullarımızın isimlerini Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemize bildirilerek gerekli onarımlarının yapılması ve eksikliklerinin giderilmesi talep edilmiştir. Bu okullarımızda da en kısa sürede uygun şartların oluşturulması sağlanarak ilimizdeki okulların tamamının Beyaz Bayrak sertifikalı olmasını hedeflemekteyiz.

Milli eğitim müdürlüğümüzle sıkı bir dayanışma neticesinde gerçekleştirdiğimiz bu başarının en önemli sırrı ekip ruhuyla hareket edip sabır ve kararlılıkla adımlarımızı atmak olmuştur. Bu sinerji ve işbirliğimizi sadece Beyaz Bayrakta değil öğrencilerimizin sağlığını ilgilendiren her türlü faaliyette yapacağımız muhakkaktır. Bu kapsamda okullarımızda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşamı teşvik için uygulanan BESLENME DOSTU OKUL projesinin tüm okullarımızda yaygınlaştırılması için çalışmalarımızı başlatmış durumdayız. Mayıs 2017 tarihi itibarı ile ilimizde bulunan toplam 1190 okulumuzdan yalnızca 18 tanesi BESLENME DOSTU OKUL olabilmiştir. Bu günden itibaren çalışmaya başlayarak 6 ay içerisinde okullarımızın en az % 80’inin Beslenme Dostu Okul olmasını sağlamak için gerekenler yapılacaktır. Beyaz bayrak için uyguladığımız yöntem ve programın aynısı ile kısa süre içerisinde bu projede de başarılı olacağımıza inancımız tamdır.

8 Mayıs 2017 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğü Çok Amaçlı Eğitim Salonunda gerçekleştirilen Beyaz Bayrak Sertifika Törenine Erzurum Valisi Seyfettin AZİZOĞLU, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet SEKMEN, Ak Parti İl Başkanı Mehmet Emin ÖZ, Vali Yardımcısı Ayhan TERZİ, Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kemal BAŞARALI, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mahmut UÇAR, Milli Eğitim Müdürü Ercan YILDIZ, diğer kamu kurum ve kuruluşların yöneticileri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Beyaz Bayrak almaya hak kazanan okullarımızın yöneticileri ve öğrencileri katılmıştır.

 1

 

2

 

 

3

 

4

 

6

Kongre sonuc bildirgesi

2. Uluslararası Su ve Sağlık Kongresi Sonuç Bildirgesine ulaşmak için tıklayınız.

Kahramanmaraş ilinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği 2016 yılında yapılan denetimlerde, temizlik ve hijyen kriterlerini sağlayan  toplam 125 okul beyaz bayrak almaya hak kazanmıştır.

16.11.2016 tarihinde Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğünde gerçekleştirilen sertifika törenine Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Sayın Ömer ADAR, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Mehmet Emin AKKURT, İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. Murat COŞKUN Halk Sağlığı Müdürü Sayın Dr. Ahmet YENER, Halk Sağlığı Müdürlüğü Müdür Yardımcıları ve şube müdürleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri, denetleme komisyonu üyeleri ve beyaz bayrak sertifikası almaya hak kazanan okulların okul müdürleri ve idarecileri katılım sağlamıştır.

Törende bir konuşma yapan Halk Sağlık Müdürü Dr. Ahmet YENER; “Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmek, öğrencilerimizin hijyenik bir ortamda eğitim-öğretimini sürdürmek amacıyla yürütülen beyaz bayrak projesi ile İl genelindeki tüm okulların beyaz bayrak almasını, çocuklarımızın sağlıklı ve hijyenik şartlarda eğitim görmesini hedeflemekteyiz” dedi.

Ayrıca; Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü personellerinden oluşan beyaz bayrak komisyonu tarafından 2017 yılında İl genelinde yapılan başvurular  değerlendirilmeye başlanmış olup; bu kapsamda Andırın ve Afşin İlçelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü Ramazan PAKSOY, Halk Sağlığı Müdürlüğü Çevre ve Çalışan Sağlığı Şube Müdürü Ahmet ÖZBALIKÇIOĞLU, Andırın İlçe Kaymakamı Haluk KOÇ ve Andırın İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali KAYA’nın katılımları ile gerekli inceleme ve değerlendirmeler yapılmıştır. 

1

 

2

 

3

 

4

 

 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında imzalanan protokol gereği 2016-2017 yılı eğitim-öğretim döneminde yapılan denetimlerde; temizlik, hijyen ve sağlık bilgisi kriterlerini sağlayan  toplam 97 okul beyaz bayrak sertifikası, 44 okul ise beslenme dostu okul sertifikası almaya hak kazanmıştır.

10.03.2017 tarihinde Fidan YAZICIOĞLU Kültür Merkezinde gerçekleştirilen sertifika törenine Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet YILMAZ,  Sivas Valisi Sayın Davut GÜL, Sivas Belediye Başkanı Sayın Sami AYDIN, Sivas İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Mustafa ALTINSOY, Sivas İl Halk Sağlığı Müdürü Sayın Uzm. Dr. Levent SAĞLAM, Sivas İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Şube Müdürleri, Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Denetleme Komisyonu Üyeleri, Beyaz Bayrak Sertifikası almaya hak kazanan Okulların Okul Müdürleri, İdarecileri ve Okul Aile Birliği Temsilcilerinin katılımlarıyla Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Sertifikası almaya hak kazanan okullara, düzenlenen törenle belgeleri takdim edilmiştir.

Programın açılışında konuşan Valimiz Sayın Davut Gül; daha önce 75 okulun şimdi ise 97 okulun Beyaz Bayrak almaya hak kazandığını hatırlatarak, "Sizlerin desteği ile ilimizde başarıyla uyguladığımız Beyaz Bayrak Projesi kapsamında 168 okulumuz denetlenmiş, bu okullarımızdan 97 tanesi Beyaz Bayrak almaya hak kazanmıştır. Bununla birlikte Sivas’ta toplam 172 okulumuzda Beyaz Bayrak dalgalanmaktadır” dedi.

2016-2017 eğitim öğretim yılında 44 okulumuza ise "Beslenme Dostu Okul Sertifikası” verildiğini vurgulayan Gül,  2014-2016 yılları arası İlimiz genelinde; bu sertifikayı alan okul sayısı 13 iken, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında 44 okula daha “Beslenme Dostu Okul” sertifikası verildiğini anımsatarak toplamda bu rakamın 57’ ye ulaştığını söyledi.         

Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz; amaçlarının öğrencilere daha iyi ve kaliteli eğitim vermek olduğunu vurguladı. Bakanımız Yılmaz, bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yaklaşık 10 yıldır devam eden bir protokol olduğunu hatırlatarak, "Eğitimde daha çok yapmamız gereken işler var. Gayemiz evlatlarımızı 21. yüzyıla daha iyi hazırlamak. Bizden sonraki nesiller, bu ülkenin yönetiminde söz sahibi olacaklar ve bunlar yurt dışındaki insanlarla rekabet edecekler. Bizim dönemden daha kaliteli bir eğitim almaları lazım, hem bilgi teknolojileri hem sağlık hem de beslenme konusunda. Çünkü sağlam kafa sağlam vücutta bulunur" diye konuştu.

Bakanımız Yılmaz, obezitenin çağın önemli sağlık sorunlarından biri olduğuna da değinerek, "Hareketli bir yaşamı alışkanlık haline getirmemiz lazım. Hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası olmalı. Çocuklar okula gidecek, okuldan gelecek ve okuldan geldikten sonra mutlaka bir fiziksel aktivitede bulunacak. Bunu hayatının olmazsa olmazı haline getirecek. Bunu hayat biçimi haline getirdikten sonra bu yapılanlar çocuğa yük olarak gözükmez. Çocuğa ilave bir ödevmiş gibi gelmez. Dolayısıyla hareketli yaşamı kendisine benimsetmemiz lazım" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin eğitimden önemli bir konusu olmadığını ve merkezi hükümetin bütçesinde en fazla payı eğitime ayırdıklarını dile getiren Yılmaz, "Evlatlarımız daha kaliteli eğitim alsınlar diye yeni okullar, yeni derslikler yapıyoruz. Daha kaliteli eğitim alsınlar diye evlatlarımızı bilgi teknolojileriyle buluşturuyor ve adeta bilgi otoyollarına açılmalarını sağlıyoruz. Daha kaliteli eğitim alsınlar diye öğrencilerimize ve öğretmenlerimize tablet bilgisayar, ücretsiz kitap, süt dağıtıyoruz. Hem içerik hem de nitelik olarak istiyoruz ki bizden daha kaliteli bir eğitim alsınlar. Kantinlerimizde de satacağımız unsurları ve listeleri Sağlık Bakanlığı belirliyor. Dolayısıyla bazılarından, “acaba bu ürünler artırılamaz mı?” diye bir talep gelse de Sağlık Bakanlığı izin verirse yapıyoruz, izin vermezse yapmıyoruz. Şu anda bile kantinlerde satılan bazı ürünlerden şikâyet var, bunu da Sağlık Bakanlığımıza aktardık. Dolayısıyla Sağlık Bakanlığı bu konuyla ilgili bir çalışma yapıyor. Daha sağlıklı ürünlerin evlatlarımız okuldayken onlara ulaşabilmesini sağlamak için Sağlık Bakanlığı ile bir çalışmamız var. İnşallah, beslenme ve sağlık açısından çok daha iyi bir noktaya gideceğiz" şeklinde konuştu.

Bakanımız Yılmaz ve Valimiz Gül konuşmalarının ardından Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projesi kapsamında okul müdürlerine Beyaz Bayrak ve Sertifika verdiler.

 

beyaz bayrak 1

 

beyaz bayrak 3

 

beyaz bayrak 4

 

beyaz bayrak 5

 

beyaz bayrak 6

 

 

 

Su Kongre 3

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından Karadeniz Teknik Üniversitesi,  İstanbul Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi işbirliğinde 13-17 Şubat 2017 tarihleri arasında düzenlenen 2. Uluslararası Su ve Sağlık Kongresi Antalya’da gerçekleştirilmiştir.

Kongrede içme kullanma suları, ambalajlı sular (doğal kaynak suları, içme suları ve mineralli sular), yüzme suları, yüzme havuzları, atık sular, kaplıcalar, su ürünleri, su kirliliği, afetlerde su yönetimi, toplu yaşam alanlarında su, su kalitesinin izlenmesi ve laboratuvarlar, ulusal ve uluslararası su mevzuatı gibi konular; kısaca SUYA DAİR HER ŞEY ele alınmaktadır.

Kongreye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 15 Büyükşehir Belediyesi, Balkan Environmental Association (B.EN.A), Türkiye Belediyeler Birliği, Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve 17 sivil toplum kuruluşu desteklemektedir.

Kongrenin açılış konuşmalarını sırasıyla Kongre Sekreteri Sn. Prof. Dr. Murat TOPBAŞ, Su Yönetimi Genel Müdürü Sn. Prof. Dr. Cumali KINACI, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Sn. Prof. Dr. İrfan ŞENCAN, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. Süleyman BAYKAL, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Menderes TÜREL, Samsun  Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Yusuf Ziya YILMAZ yapmıştır.

Açılış oturumunda Kongre Sekreteri Sn. Prof. Dr. Murat TOPBAŞ artık uluslararası düzeyde olan kongremiz içerisinde yer verilen çeşitli konu başlıklarına değindiği konuşmasında Türkiye’de ve dünyada su miktarı ve su kalitesi konusunda bilgilendirmeler yaparak kongreye destek veren Bakanlıklara, Büyükşehir Belediyelerine, üniversitelere, kurum ve kuruluşları ile STK lara teşekkür etmiştir.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Sn. Prof. Dr. Cumali KINACI; ülkemizin su zengini bir ülke olmadığını, bu yüzden su kaynaklarının miktar ve kalitesinin korunmasına yönelik gerekli tedbirlerin diğer kurum ve kuruluşlarla ortaklaşa koordine edilmesi gerektiğini vurgulamıştır.  Özellikle su kıtlığı konusunda küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin etkisini daha da artacağı konusuna işaret etmiştir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak buna yönelik gerekli su yetersizliğinin önlenmesine yönelik gerekli strateji ve planlarının hazırlandığını ifade etmiştir.  

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. Süleyman BAYKAL; hızlı kentleşme ve sanayileşme ve nüfus artışı gibi etkenlerin su kaynaklarını olumsuz etkilediğini, buna yönelik politikalar geliştirilmesi gerektiğini belirtmiştir. Su ile ilgili paydaşları bir araya getiren kongrenin önemli katkılar yapacağına inandığını belirterek su yönetimi konusunda öncelikle hedeflerin konulması ve konulan hedeflere yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini dile getirmiştir.  

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Sn. Prof. Dr. İrfan ŞENCAN konuşmalarında; suyun yeterliliği kadar suyun kalitesinin de önemli olduğunu, su kalitesine yönelik mevzuatın AB ile uyumlaştırıldığını ve içme kullanma sularının kalitesine yönelik izleme çalışmaları gerçekleştirdiklerini ifade etmiştir. Suyun dezenfeksiyonu konusunda çalışmalar yapılması gerektiğini, halk sağlığı açısından suların mutlaka dezenfekte edilmesi gerektiğini belirtmiştir.

2015 ve 2016 yıllarında yapılan Yerel Yönetimlerde Su Güvenliği Bölgesel Değerlendirme Toplantıları ile yerel yöneticilerle yüz yüze görüşme imkânı bulunmuş ve içme kullanma suyu kalitesi ve su sanitasyonunun önemi birlikte değerlendirildiğini dile getirmiştir. İki yılda 36 bölgede yapılan toplantılara il belediye başkanları, mülki idare amirleri, il özel idare genel sekreteri, halk sağlığı müdürü ve ilgili teknik personel olmak üzere yaklaşık 2300 kişi katılım sağladığını ifade etmiştir. Yapılan toplantılarda farkındalık oluştuğunu ve bunun olumlu sonuçlarının yansıdığını vurgulamıştır.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Menderes TÜREL konuşmalarında; Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak belediye başkanlıkları döneminde içme kullanma suları, atık sular, yüzme sularına yönelik alt yapı çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulunmuştur. Antalya ili sınırları içinde 400 mavi bayraklı yüzme alanına sahip olduklarını bu sayıyla dünyada en iyi mavi bayraklı yüzme alanlarına sahip kentler arasında yer aldıklarını ifade etmiştir. Diğer taraftan görev yaptıkları dönemde toplam 32 adet atık su artıma tesisi yaptıklarını ve Antalya ili sınırları içinde hiçbir şekilde atık suyun deniz suyuna karışmadığını vurgulamıştır.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Yusuf Ziya YILMAZ konuşmalarında; köy içme kullanma sularının kalitesinin iyileştirilmesine yönelik özellikle 2014 yılında çıkartılan Büyükşehir Yasası ile beraber ciddi çalışmalar yürütüldüğünü ifade ederek önümüzdeki 5 yıl içerisinde otomatik klorlama cihazı bulunmayan köy kalmayacağını ifade etmiştir. Son 3 yıl içerisinde de köylerde suya yönelik önemli yatırım yaptıklarını belirtmiştir. Özellikle kentin atık suyu sorununa da değinerek göreve geldiklerinde kentte doğrudan denize bırakılan deniz suyunun atılan adımlarla kısa zamanda temizlendiğini dile getirmiştir.

Açılış konuşmalarından sonra Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalından Sn. Prof. Dr. Çağatay Güler, “Suyla ilgili Genel Kavramlar ve Hamsu Kaynakları”nın önemine işaret eden bir konferans vermiştir.

2. Uluslararası Su ve Sağlık Kongresi bilimsel oturumlarla devam etmektedir.

1

 

2

  

su kongre 5

 

su kongre 4

 

su kongre 6

 

su kongre 7

 

su kongre 8

 

su kongre 9